Dlaczego opłaca się patrzeć na RRSO kredytu?

RRSO kredytuFinanse to dziedzina, która wymaga dużej wiedzy. Kiedy idziesz dowiedzieć się jaki jest najbardziej opłacalny kredyt w Polsce, patrzysz przede wszystkim na raty, które będziesz musiał spłacać przez określony czas. Tymczasem okazuje się, że głównym procentem, na jaki powinno się zwracać uwagę wybierając pożyczkę, jest Rzeczywiste Oprocentowanie Kredytu - RRSO.

Co to jest RRSO oraz dlaczego opłaca się patrzeć na RRSO podczas wyboru kredytu?

1. Informacje o RRSO w banku

Osoba, która wybiera kredyt w danym banku lub kredyt spośród kilku ofert w różnych bankach, powinna zapoznać się z Rzeczywistym Oprocentowanie Kredytu. Mało kto wie o jego istnieniu. Jest tak, ponieważ banki jako instytucje umieszczają informacje o nim na samym końcu i małym druczkiem. To właśnie w umowie powinieneś szukać informacji o RRSO. Możesz również zapytać bezpośrednio przedstawiciela banku o jego wiedze w tym zakresie. Tym samym pokażesz, że znasz się na rzeczy. Informacje o RRSO w banku powinieneś szukać w umowie, u przedstawiciela lub poprzez pytanie.

2. Co to jest RRSO

Wiesz już gdzie szukać informacji w banku o rzeczywistym oprocentowaniu kredytu. Teraz dowiesz się co to w ogóle jest RRSO. Kiedy już zapoznałeś się z oprocentowaniem nominalnym oraz wysokością rat, zwróć uwagę na rzeczywiste oprocentowanie kredytu. Jego kwota może Cię zdziwić. Jest tak, ponieważ bank określając jego procent, kieruje się kilkoma wytycznymi: oprocentowanie kredytu, koszty kredytu oraz zmiana wartości pieniądza w czasie. RRSO określa przez jaką ilość czasu możesz korzystać pieniędzmi, które pożyczyłeś. Zależnie od tego, jakie jest oprocentowanie, jaka będzie sytuacja gotówki w gospodarce oraz jak zmieniać się będzie wartość waluty, w której brałeś pożyczkę, taki wynik uzyska rzeczywiste oprocentowanie kredytu.

3. RRSO opłaca się znać

Zatem dlaczego opłaca się znać rzeczywiste oprocentowanie kredytu przed wyborem banku i oferty? Po pierwsze rzeczywiste oprocentowanie kredytu zawiera w sobie opłaty, prowizje, koszty, wartość pieniądza w czasie. Często okazuje się w praktyce, że bank mimo wyższego oprocentowania nominalnego i rat, wylicza niższe RRSO, a co za tym idzie płacisz mniej pieniędzy na spłatę kredytu niż by się mogło wydawać, bo zobaczeniu oprocentowania nominalnego. Bank ma obowiązek poinformować Ciebie o RRSO, dlatego śmiało o nie pytaj, zamiast doszukiwać się w umowie.

Rzeczywiste oprocentowanie kredytu (RRSO) jest to określenie wszystkich kosztów, rat, prowizji, zmiany wartości pieniądza w czasie czy oprocentowania kredytu. Określa on w jakim czasie będziesz mógł dysponować pożyczonymi kwotami pieniędzy. Bank ma obowiązek poinformować Ciebie ile wyniesie RRSO, jest to prawnie uregulowane. Zdarza się, żę RRSO wychodzi niższe, pomimo, że kredyt ma większą sumę pieniędzy. RRSO zależy od rodzaju kredytu, czasu w którym spłacasz pożyczkę oraz ilości pieniędzy, które pożyczasz. Pamiętaj żeby zapytać o RRSO zaraz po tym jak zobaczysz raty i oprocentowanie nominalne. Najkrócej rzecz ujmując RRSO opłaca się znać aby określić wartość procentową całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Śmiało zapytaj swojego przedstawiciela bankowego o RRSO i wytłumaczenie jego wysokości.