Jak i gdzie wynająć busa?

Wynajem busówJak i gdzie wynająć busa? Wycieczka z grupą przyjaciół? Wymarzone wakacje z całą rodziną? Organizowanie wyjazdu integracyjnego dla pracowników? A może delegacja całego działu? Na te i inne okoliczności zwyczajny samochód osobowy to za mało. Nie każdy również ma ochotę i siłę na to, aby decydować się na podróż autobusem czy koleją. Doskonałym rozwiązaniem jest więc wynajęcie samochodu, a jeśli osobowy okaże się za mały, możemy wypożyczyć busa.

Gdzie i jak można to zrobić?

Nowoczesne i wygodne busy do wynajęcia ma w swojej ofercie wiele wypożyczalni samochodów. Samochody można obejrzeć już na stronie internetowej firmy wynajmującej. Pozwoli nam to na zapoznanie się z ofertą oraz określenie swoich ewentualnych preferencji, co do marki, wielkości czy rocznika samochodu.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, w tym klimatyzację, możliwość rozkładania foteli czy zabezpieczenia pojazdu. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy planujemy przewozić dzieci, osoby starsze czy niepełnosprawne.

Kto korzysta z oferty wynajmu busów?

Poza osobami prywatnymi i firmami są to wszelkiego rodzaju placówki i instytucje. Budy wypożyczane są bowiem także przez szkoły i uczelnie wyższe. Pozwalają bowiem zawieźć dzieci na konkurs do odległej miejscowości, dowieźć grupę studentów i wykładowców na konferencję czy zorganizować wyjazd do kina, teatru bądź na basen. Z oferty korzystają również placówki, zajmujące się świadczeniem usług na rzecz osób niepełnosprawnych. Wiele wypożyczalni ma w swojej ofercie pojazdy, przystosowane do potrzeb osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich i innych.

A jak wygląda kwestia prowadzenia busa?

Kto może to robić i jakie uprawnienia są potrzebne, aby legalnie kierować busem? Jeśli bus nie pomieści więcej niż 9 osób razem z kierowca i jego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony to może go prowadzić każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B, jeśli nie pobiera z tego tytułu żadnych korzyści majątkowych. Jeśli zaś bus pomięci większą ilość pasażerów lub jego masa przekracza 3,5 tony, niezbędne jest posiadanie dodatkowych uprawnień, a mianowicie prawa jazdy kategorii C. Jeżeli zaś planujemy z tytułu prowadzenia busa pobierać opłatę, niezbędne jest posiadanie licencji na przewożenie osób. Musimy wyrobić sobie również specjalny certyfikat, potwierdzający kompetencje zawodowe kierowcy. W tym wypadku także konieczne jest zarejestrowanie działalności gospodarczej. Wszelkie tego typu kwestie z pewnością wyjaśnią nam pracownicy wypożyczalni samochodów, które w swojej ofercie mają wynajem busów.

W wielu przypadkach firmy te dysponują dostępem do wykwalifikowanych kierowców i w razie potrzeby wskazują kontakt do specjalisty, który podejmie się prowadzenia busa. Jak widać, wypożyczanie samochodów, w tym busów jest bardzo proste. Wystarczy udać się do wypożyczalni, wybrać interesujący nas model, określić długość okresu wynajmu pojazdu oraz ustalić, czy potrzebny jest nam kierowca. Później pozostaje nam już tylko ruszyć w zaplanowaną trasę: wygodnie, spokojnie i co najważniejsze - bezpiecznie.