Samochód firmowy - kredyt czy leasing?

Samochód firmowyZakup samochodu firmowego to nie lada wyzwanie dla większości przedsiębiorstw. Nie posiadając odpowiedniej gotówki musimy zastanowić się nad dwoma innymi opcjami - kredyt lub leasing samochodowy. Co jest lepszym rozwiązaniem dla firm? Z jednej strony mamy leasing, który cieszy się naprawdę dużą popularnością wśród firm. W tym przypadku możemy myśleć o nabyciu auta używanego jak i nowego.

Dla przedsiębiorców kluczem do wybrania tej oferty jest minimum formalności oraz duże korzyści podatkowe. Ubiegając się o leasing nie musimy załatwiać tak dużo spraw, ponieważ większości z nich załatwia za nas leasingodawca. My po prostu odbieramy samochód i możemy zacząć z niego korzystać. Jak powszechnie wiadomo dla większości najważniejsze są raty leasingowe oraz inne opłaty, w tym manipulacyjne.

Jeśli chodzi o opłaty manipulacyjne to w przypadku firm leasingowych wynoszą one 0 złoty. Interesując się średniej klasy autem o wartości np. 60 tysięcy złoty najniższa rata leasingowa wynosić nas będzie około 870 złoty. W przypadku kredytu bankowego najniższa rata przy takich samych parametrach samochodu to koszt około 920 złoty. W przeciągu kilkunastu miesięcy może wyjść nam znacząca różnica.

Jednak w przypadku kredytu bankowego musimy liczyć się z tym, że wszystko załatwiamy sami. Zatem musimy szykować się na "wycieczki" - bank i inne urzędy, aby zarejestrować auto. W przypadku leasingu wszystko wykonuje za nas firma leasingowa. Oprócz czasu w przypadku kredytu bankowego musimy liczyć się z rygorystycznym podejściem do naszej zdolności kredytowej.

Plusem kredytu może być fakt, że od razu jesteśmy właścicielami pojazdu i szybciej możemy spłacić zadłużenie. Analizując jednak zalety i wady kredytu bankowego i leasingu lepszą opcją wydaje się być druga opcja. Leasing pozwala nam utrzymać odpowiednią zdolność kredytową co w przypadku firmy jest ważne. Poza tym mamy wiele korzyści podatkowych, z których korzysta co miesiąc nasza firma. Poza tym wielu z nas przerażają formalności, a w przypadku leasingu są one ograniczone do minimum, dzięki temu szybciej możemy cieszyć się z posiadania samochodu niż w przypadku kredytu bankowego.